MUDr. Petr Žák
Chirurgická a proktologická ambulance
MEDI-CENTRUM Skalka s.r.o.
Nedvězská 2223/29
Praha 10
100 00
  Tel.: +420 274 820 865
Mob.:+420 603 775 920

mudrzak@seznam.cz
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba
Pondělí:
8.00-12.00 Poliklinika Prosek 15:00 - 19:00
MEDI- CENTRUM Skalka
Úterý: 7.30-13 hod Poliklinika Prosek
Středa: 7.30- 17 .OO Poliklinika Prosek Praha 9, ordinace MUDr.Adámka
Čtvrtek: 8:00 - 11:00
Koloskopie-Italská
15:00 - 19:00
MEDI-CENTRUM Skalka
Pátek: 8.00-14.00 poliklinika Prosek, Praha 9, ordinace MUDr.Adámka

Polypy tlustého střeva.
Věděli jste?
Polypy tlustého střeva.
Polyp v tlustém střevě je vyvýšenina-výrůstek nad úroveň střevní sliznice

Rozeznáváme 2 druhy střevních polypů

  1. Nádorové - nazývané adenomy - tvoří asi 60-70 % všech polypů. Jsou to precancerozy v nejužším slova smyslu.
    Pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru je u adenomu do průměru 1 cm asi 1%, do průměru 2 cm asi 10 % a při průměru více než 2 cm 30-40 %
    Asi 75 % adenomů se vyskytuje v levé polovině tlustého střeva.
    Dle mikroskopického složení rozeznáváme tzv. tubulární adenom, vilozní adenom a kombinace obou tzv. tubulovilozní.Nejvíce nebezpečný je vilozní adenom,, z něj vzniká zhoubný nádor asi ve 30 %
  2. Nenádorové - tzv. hyperplastické, zánětlivé - tvoří asi asi 11 % všech polypů. Z těchto polypů zhoubné nádory nevznikají.
Zvláštní forma je tzv. familiární polyposa, což je dědičná choroba mladých lidí.V jejich tlustém střevě je kolem 1000 i více adenomů, pravděpodobnost přeměny na zhoubný nádor je 100%.
Výskyt polypů se s věkem výrazně zvyšuje.Do 30 let se vyskytuje vzácně, nikoliv však vůbec.Je zaznamenán výskyt ve věku kolem 20 let. Ve věku 50 let se objevují polypy asi v 25 % a kolem 60 let asi v 30-40 %. S věkem se nezvyšuje pouze výskyt , ale i velikost i počet polypů.Čím více polypů a větší průměr, tím větší pravděpodobnost přeměny polypu na zhoubný nádor.Doba trvání přeměny polypu na zhoubný nádor není přesně známá, odhadem mezi 5-10 lety, ale vzhledem k tomu, že při primárním nálezu polypu nevíme přesně, jak dlouho polyp ve střevě roste,je důležité jeho pečlivé odstranění co nejdříve, další sledování a prevence vzniku dalších polypů.

Příčiny vzniku polypů.

Opakované výzkumy prokázaly výrazný vztah mezi výživou a vznikem polypů, potažmo pak zhoubného nádoru.
Bylo prokázáno, že nejvíce výskyt a růst polypů ovlivňují živočišné tuky , tučná červená masa-tzn. vepřové, hovězí a zvěřina, které zvyšují vylučování žlučových kyselin, které podporují růst polypů. Naopak byl prokázán ochranný vliv kuřecího masa bez kůže a ryb na střevní sliznici. Dále byl opakovaně prokázán vztah mezi množstvím přijaté energie v potravě a vznikem polypů a později zhoubných nádorů. Stejně „pozitivně“ ovlivňuje výskyt polypů a nádorů levé poloviny tlustého střeva množství vypitého piva. Riziko vzniku se výrazně zvyšuje s obezitou a omezením fysické aktivity. Dalšími výraznými vlivy ovlivňujícími růst polypů jsou nedostatek vápníku, vitaminů a vlákniny; kouření, alkohol a nejrůznější chemické látky v prostředí.

Klinické projevy polypů.

Ve velké většině případů se polypy klinicky neprojevují, pouze při vyšetření stolice na tzv, okultní krvácení-zkráceně OK- což znamená skryté krvácení se objeví pozitivní nález.

Toto vyšetření se provádí u praktického lékaře na tzv. psaníčka. Toto vyšetření by měl podstoupit každý člověk po dosažení 50 let věku. Vyšetření je nebolestivé, časově nenáročné a hrazené pojišťovnou.Občas se může polyp projevit krvácením z konečníku při i mimo stolici, zvláště polyp umístěný blízko konečníkového otvoru. Opakovaným krvácením může dojít k chudokrevnosti.Ve vzácných případech , kdy je polyp umístěný velice blízko konečníku a má dlouhou stopku, může vyhřeznout z konečníku.Výše zmíněný vilozní adenom může tvořit hlenovitou tekutinu, která vytéká z konečníku a touto tekutinou pacient ztrácí draslík.Často se však stává, že pacient nemá žádné potíže, vyšetření stolice na OK je negativní, krev ve stolici ani mimo stolici nepozoruje, přesto při vyšetření střeva je náhodně nalezen polyp.

Vyšetření a léčení.

Jediným způsobem, kterým se polypy zjistí a zároveň odstraní, je koloskopie. Je to vyšetření tlustého střeva optickým přístrojem, který se zavede konečníkem do tlustého střeva po nezbytné předchozí přípravě střeva projímadlem, které střevo dokonale vyčistí kvůli dobře přehlednosti.Koloskop je hadice síly asi jako prst, na konci je kamera, která vede obraz přes světelná vlákna na monitor, kde vidíme asi 40 x zvětšený obraz vnitřku tlustého střeva . Vidíme zánětlivé změny, polypy, divertikly, nádory .Speciálními nástroji jsme schopni odstranit polyp již při prvním vyšetření, event. dle velikosti nebo počtu polypů i v několika sezeních.V případě nutnosti odebere lékař jeden nebo několik malých vzorků na mikroskopické vyšetření. Podle výsledku těchto vyšetření se pak určuje další postup.Z uvedeného vyplývá, že kolposkopie je v případě výskytu polypů zároveň vyšetření i léčení.Vyšetření trvá asi 15-20 minut, v převážné většině případů je nebolestivé, pouze pacient občas pociťuje tlak v břiše, způsobený rozepjetím střeva vzduchem, což je nezbytné proto, že po přípravě je střevo splasklé a lékař kvůli dobré viditelnosti a bezpečnému průchodu koloskopu potřebuje střevo rozepnout.Před začátkem vyšetření lékař aplikuje do žíly zklidňující injekci, díky které pacienti méně vnímají nepříjemné pocity.Ve všeobecném podvědomí je koloskopie něčím, co připomíná metody používané v koncentračních táborech, ale snahou nás – lékařů, kteří toto vyšetření provádíme,je minimalizovat nepříjemné pocity šetrným prováděním tohoto vyšetření, podrobným vysvětlením celého procesu.Vzhledem k výše uvedené nebezpečnosti adenomových polypů ve střevě je koloskopie podstatně menším zlem , než později zemřít na zanedbanou rakovinu tlustého střeva.

Prevence vzniku polypů a potažmo nádorů.

Jelikož je Česká republika na prvním místě na světě v úmrtnosti nezhoubné nádory tlustého střeva, je tato kapitola nesmírně důležitá. V prevenci je nutno změnit výživové zvyklosti naší populace.Důležité je snížit příjem živočišných tuků, červeného masa-hovězí, vepřové a zvěřina-, sádla, alkoholu, omezit kalorický příjem, zvýšit příjem ovoce, zeleniny, drůbežího a rybího masa, které snižují riziko vzniku polypů a nádorů.Dále je nutno výrazně zvýšit příjem přirozené vlákniny, která upravuje činnost tlustého střeva.Je obsažena v celozrnném pečivu, čerstvém ovoci a zelenině, pšeničných otrubách.V neposlední řadě dodržovat pitný režim-pro dospělého člověka je nutno za den vypít 2,5-3 litry tekutin, v horkých letních dnech a v horkých provozech i výrazně více. I dostatek tělesného pohybu podporuje střevní činnost a tak omezuje vznik tohoto onemocnění. Další závažný problém jsou kancerogeny obsažené v plesnivých potravinách.

Polypy a nádory tlustého střeva jsou v naší republice dlouhodobě velice nepříjemná záležitost, která si zasluhuje veliké pozornosti. Každý lékař, který se touto problematikou zabývá, dopodrobna vše každému pacientovi jistě vysvětlí.

Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.